Meble na wymiar w pokoju dziecięcym

Pomysłowe urządzenie pokoju dziecięcego to nie lada wyzwanie. Najlepszym czasem na odświeżenie wnętrza jest czas, kiedy dziecko wkracza w wiek przedszkolny. Wówczas meble zakupione dla noworodka przestają być już funkcjonalne, a i samo dziecko ma coraz więcej do powiedzenia na temat własnego pokoju. Jak urządzić  dla przedszkolaka, który coraz odważniej i wyraźniej chce zarysować swoją osobowość? Podpowiadamy, jakie meble będą najbardziej funkcjonalne i jakie praktyczne rozwiązania zastosować w sypialni przedszkolaka.

spider
Przede wszystkim warto pokój takiego kilkuletniego dziecka podzielić na poszczególne strefy i oddzielić je od siebie. Zawsze powinno się wygospodarować przestrzeń do zabawy, kącik do nauki oraz miejsce do spania. Meble nie są w pokoju przedszkolaka aż tak istotne, dlatego warto ograniczyć je do minimum, a w zamian zostawić dziecku więcej wolnej przestrzeni.
W strefie przeznaczonej do zabawy meble  mogą nie znaleźć dla siebie miejsca. Najważniejsze to urządzić ten kącik jak najbardziej wygodnie. Najlepiej zainwestować w kolorowy i wygodny dywan, na którym dziecko będzie mogło siedzieć i się bawić. Meble w takim miejscu spowodują tylko niepotrzebny chaos – dziecko może na przykład zawadzić o nie w trakcie zabawy i zrobić sobie krzywdę. Przestrzeń do zabawy powinna być jak najbardziej wygodna i wypełniona zabawkami.
Meble mogą, chociaż również nie muszą, znaleźć się w strefie przeznaczonej do spania. Najważniejsze to oczywiście wybrać dla dziecka odpowiednie łóżeczko. Jeżeli pozwolisz dokonać mu tego wyboru samodzielnie, na pewno obejrzy z powagą wszystkie dostępne meble i podejmie najlepszą decyzję. Jeśli przedszkolak będzie spał w samodzielnie wybranym łóżeczku pod pościelą z wizerunkiem jego ulubionej postaci z bajki – na pewno nie będzie obawiał się nocnych potworów. Jakie jeszcze meble mogą znaleźć się w tej strefie? Można kupić przedszkolakowi meble aby trzymać ubrania i zabawki. To sprawi, że poczuje się dorosły oraz stanie się bardziej odpowiedzialny.
W strefie przeznaczonej do nauki mogą znaleźć się takie meble jak biurko i krzesło. Warto zwrócić uwagę na coraz bogatszą ofertę firm, które produkują meble na wymiar coraz częściej decydują się wytwarzać meble przeznaczone właśnie dla małych dzieci.

Doskonałym uzupełnieniem jest zakup miniaturowego biurka i krzesła. Po jakimś czasie takie meble trzeba będzie wymienić na większe, gdyż dziecko stale rośnie. Takie meble dla przedszkolaka  zazwyczaj są wytworzone z plastiku i bardzo lekkie. Ich producenci dbają tym samym o bezpieczeństwo dzieci.
Czy należy oddzielać od siebie poszczególne strefy w pokoju przedszkolaka? Można to zrobić, ale nie jest to konieczne. Najważniejsze, aby dziecko wiedziało, że na przykład nie powinno rozrzucać zabawek w strefie przeznaczonej do nauki. Jeśli chcesz, możesz oddzielić od siebie  części pokoju, wykorzystując do tego na przykład dobrze zaprojektowane meble na wymiar. Doskonale sprawdzają np. się niewielkie regały.  Części pokoju można oddzielić także kolorowymi zasłonami lub parawanami.