Nowoczesna kuchnia na wymiar w stylu high tech

Nazwa stylu w pełni brzmi high technology i z języka angielskiego oznacza wysoką technologię, która pomaga nam w różnych codziennych czynnościach i poprawia ich jakość. Styl high tech w aranżacji wnętrz jest bardzo nowoczesny, minimalistyczny, industrialny, sterylny, funkcjonalny, bogaty w najnowszą technologię i gadżety. Kuchnia to pomieszczenie, które doskonale pasuje do tego stylu. Może być urządzona w wyrafinowany, nowoczesny sposób lub w surowym klimacie, przypominającym industrialne wnętrza przemysłowe oraz w ultranowoczesnym charakterze, przywodząc na myśl statek kosmiczny. Kuchnia w stylu high tech idealnie pasuje do młodych ludzi.

kuch2

Kolorystyka kuchni

Styl high tech łączy ze sobą kontrastowe kolory. Najczęściej jest to zestawienie bieli z czernią.  Dla podkreślenia minimalizmu i nowoczesnego charakteru kuchni stosuje się zazwyczaj chłodną kolorystykę w kolorze szarym, metalicznym, granatowym, brudnych błękitach, czarnym i białym. Chłodne barwy zestawia się z żywym, intensywnym kolorem jak czerwień, fiolet, pomarańcz, purpura, szmaragdowy. Intensywny kolor w stylu high tech dominuje w jednym, istotnym elemencie w całej aranżacji wnętrza. W kuchni w żywym kolorze wybiera się najczęściej meble. Chociaż tego samego koloru można użyć również na ścianach.

Nowoczesne materiały i nowinki techniczne

Wśród użytych materiałów do aranżacji mebli na wymiar dominuje szkło, metal, stal nierdzewna i tworzywo sztuczne. Metal kojarzy się nam z technologią, ale również ze sterylnością i higieną. Zlew, kran i okap muszą być chromowane. Powierzchnie mebli, ścian i podłóg są gładkie i błyszczące. Ściany mogą być laminowane, a podłogi wykończone kamienną posadzką. Nowoczesna kuchnia high tech jest sterylnym laboratorium, w którym użyto najnowocześniejsze technologie i designerskie gadżety. To kuchnia wyposażona w najnowszy sprzęt AGD. Jest kuchnią XXI wieku, w całości skomputeryzowaną.  Meble są wyposażone w czujniki, które zastąpiły typowe włączniki. Oprócz typowych sprzętów kuchennych, w kuchni high tech można znaleźć gadżety dające rozrywkę. Kuchnia w dzisiejszych czasach jest pomieszczeniem, gdzie najwięcej przebywamy. W kuchni gotujemy, jemy, ale też pracujemy i spędzamy wolny czas.

Kuchenne meble na wymiar high tech

Meble na wymiar w stylu high tech muszą być proste, minimalistyczne i funkcjonalne. Są to głównie nowoczesne meble lakierowane lub laminowane na wysoki połysk oraz meble metalowe. Forma mebli jest prosta, oparta na czystej linii oraz na podstawowych formach geometrycznych. W stylu high tech nie ma miejsca na przedmioty ozdobne i bibeloty. Dlatego meble kuchenne muszą posiadać dużo pojemnych szuflad i schowków na przybory kuchenne. Na blatach, na widoku mogą stać jedynie technologiczne nowinki jak nowoczesny ekspres do kawy lub robot kuchenny. Szafki są bez uchwytów, otwiera się je dotknięciem dłoni w prawie nie widocznym miejscu. Kontakty również są poukrywane, by nie zakłócały minimalizmu kuchni. W dużych kuchniach high tech przy oddzielnej wyspie warto postawić hokery z metalowym stelażem, o nowoczesnym designie.

kuch3

Oświetlenie

Ważną rolę w stylu high tech odgrywa oświetlenie. Montuje je się w suficie, ścianach, meblach, w niszach, a nawet w podłodze. Światło ma tu za zadanie porządkować przestrzeń, podświetlać elementy aranżacji, które mają być wyeksponowane. Halogenowe punktowe światło służy do oświetlenia kluczowych elementów wystroju wnętrza. Zwisające nisko na stołem kuchennym metalowe żyrandole lub podwieszana szyna z reflektorami  podkreślają industrialny klimat kuchni. Światło odbija się w wypolerowanych na wysoki połysk laminowanych frontach szafek, w szklanych czy metalowych blatach, w błyszczących posadzkach. To wszystko tworzy wyjątkowy, elegancki, nowoczesny ale i chłodny klimat. Brak w niej atmosfery ciepła, typowej dla stylów klasycznych.